Pisanje eseja
Ovaj izvor počinje opštim opisom pisanja eseja i prelazi na raspravu o uobičajenim esejističkim žanrovima koje studenti mogu susresti kroz kurikulum. Četiri žanra eseja (opis, naracija, objašnjavanje i argumentacija) uobičajeni su zadaci u radu s kojima se možete susresti na časovima pisanja.
Pregled
Esej je uobičajena forma pisanja s kojom će se susresti svaki student dok je u akademskoj zajednici. Zbog toga, za studenta je mudro da se osposobi i i oslobodi u ovom načinu pisanja već na samom početku svoje obuke.
Eseji mogu donijeti nagrade i predstavljati izazovnu vrsta pisanja i često se dodjeljuju ili za rad na nastavi, što zahtijeva prethodno planiranje i vježbanje (i malo kreativnosti) od strane učenika, ili kao domaća zadaća, koja takođe zahtijeva određenu količinu pripreme. Mnogi loše oblikovani eseji nastali su kao rezultat manjka pripreme i samopouzdanja. Ipak, studenti mogu izbjeći neugodnost često povezanu s pisanjem eseja tako što će razumjeti neke od uobičajenih žanrova.
Prije nego što se pozabavimo njegovim različitim žanrovima, započnimo s osnovnom definicijom eseja.
Šta je esej?
Iako se riječ esej shvatila kao vrsta pisanja na modernom engleskom jeziku, njezino nam porijeklo daje neke korisne uvide. Riječ dolazi u engleski jezik kroz francuski uticaj na srednjovjekovni engleski; prateći je još dalje unazad, otkrićemo da francuski oblik riječi potiče od latinskog glagola exigere, što znači “ispitati, testirati ili (doslovno) istjerati”. Iskopavanjem ove drevne riječi u stanju smo otkriti suštinu akademskog eseja: ohrabriti studente da testiraju ili ispitaju svoje ideje u vezi s određenom temom.
Eseji su kraća pisana djela koja često od studenta zahtijevaju usavršavanje brojnih vještina poput pažljivog čitanja, analize, poređenja i kontrasta, uvjeravanja, sažetosti, jasnoće i objašnjavanja. Kao što dokazuje ovaj popis vještina, student koji nastoji uspjeti u pisanju eseja može postići mnogo.
Svrha eseja je potaknuti studente da razvijaju ideje i koncepte u svom pisanju u smjeru malo širem od sopstvenih misli (možda bi bilo korisno gledati na esej kao na suprotnost istraživačkom radu). Stoga su eseji (po prirodi) sažeti i zahtijevaju jasnoću svrhe i smjera. To znači da nema lutanja ili skretanja studentskih misli od njihove svrhe; pisanje mora biti promišljeno i zanimljivo.
Ovi podaci bi trebali pomoći studentima da se upoznaju i osjećaju ugodno tokom postupka sastavljanja eseja kroz uvođenje nekih uobičajenih esejističkih žanrova.
Ovaj materijal uključuje kraći uvod u sljedeće žanrove esejistike:
• Ekspozitorni eseji
• Opisni eseji
• Narativni eseji
• Argumentovani eseji
Radi bolje preglednosti, o svakom žanru pojedinačno čitaćemo u narednim tekstovima.
Prevod: Ana Galić
Link:
https://owl.purdue.edu/owl/general_writing/academic_writing/essay_writing/index.html
With kind permission of: Victoria Ruiz , Assistant Director of Content Development, Purdue OWL
Moj rad možete pratiti putem sljedećih društvenih mreža:

Instagram: @authoranagalicblog
Twitter: @anagalicblog
Linkedin: Ana Galić
e-mail: ana.galic.bl@gmail.com